Седницата на Европскиот парламент почна со едноминутно молчење за жртвите во масовните убиства во Србија

1 min read

Претседателката на Парламентот, Роберта Мецола, како што јавуваат српските медиуми, на почетокот на седницата упатила сочувство до семејствата и пријателите на загинатите, а на повредените им посакала брзо закрепнување

Денешната пленарна седница на Европскиот парламент (ЕП) почна со едноминутно молчење за жртвите од минатонеделните масовни убиства во Србија.

Претседателката на Парламентот, Роберта Мецола, како што јавуваат српските медиуми, на почетокот на седницата упатила сочувство до семејствата и пријателите на загинатите, а на повредените им посакала брзо закрепнување.

„Нашите мисли се со вас“,

рекла Мецола.

Илустративна фотографија од седница на Европскиот парламент

Минатата недела во Србија се случија две масовни убиства во кои загинаа вкупно 17 лица.

Првото убиство се случи на 3 мај кога 13-годишен ученик уби осум соученици и чувар во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград. Во нападот се повредени уште шест ученици и наставничка.

Еден ден подоцна, на 4 мај, се случи вториот масовен напад во кој 21-годишен напаѓач усмрти осум лица, а рани 14 во селата Мало Орашје и Дубона кај Младеновац.

Пратеникот во Европскиот парламент и известувач за Србија, Владимир Билчик, поднесе устен амандман на извештајот за Србија, во кој се осудуваат масовните убиства.

„Европскиот парламент е покрај народот на Србија во овие тешки моменти“,

објави Билчик на Твитер на 8 мај.

Расправата за извештајот на Билчик за Србија ќе се најде на дневен ред на Европскиот парламент во вторник, а гласањето е закажано за в среда, на 10 мај.

Инаку, делегацијата на Европската Унија во Србија ги одложи сите настани и кампањи по повод Денот на Европа, кој се одбележува на 9 мај. Наместо тоа, на тврдината Калемегдан ќе биде поставена цветна инсталација во чест на жртвите на убиствата и нивните семејства.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Промоција на новите изданија на Румена Бужаровска на Саемот на книгата

Следно

Сон жртва на расни навреди од навивачи на Кристал палас

Latest from Blog