Снежно невреме ги зафати Чешка, Словачка и Полска – има загинати

1 min read

Во северна Словачка властите прогласија вонредна состојба во 27 општини што овозможува посебни вонредни мерки и ограничувања. Жителите на регионалниот главен град Жилина и околните градови се повикани да не ги напуштаат своите домови освен во апсолутно неопходни околности

Обилниот снег предизвика несреќи и големи прекини на електричната енергија во Словачка, Чешка и Полска, каде денеска најмалку две лица загинаа во временските услови.

Во Цисиец, на југот на Полска, во близина на границата со Словачка, една постара жена загина откако дрво паднало врз нејзиниот дом за време на невремето.

Снежно невреме во Полска
Фото: EPA-EFE/Tytus Zmijewski

„Пожарникарите ја пронашле пензионерката во куќата“, изјави портпаролот на противпожарната служба за агенцијата ПАП.

Жена, исто така, загина во близина на северното пристаниште Гдањск кога нејзиниот автомобил удрил во дрво, наведува ТВН24, а телевизија денеска информираше за повеќе од 140 сообраќајни несреќи поврзани со обилни снежни врнежи и лизгави патишта.

Во северна Словачка властите прогласија вонредна состојба во 27 општини што овозможува посебни вонредни мерки и ограничувања, објави агенцијата ТАСР. Неколку популарни скијачки центри се затворени за викендот.

Жителите на регионалниот главен град Жилина и околните градови се повикани да не ги напуштаат своите домови освен во апсолутно неопходни околности.

Во Чешка дрвјата што паднаа на далноводи оставија десетици илјади домаќинства без струја, јави агенцијата ЧТК.

Во близина на Јаблоне кон полската граница, службите за итна помош мораа да извлечат две повредени лица од нивниот автомобил откако врз него паднало дрво.

Фото: EPA-EFE/Tytus Zmijewski

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Дрво падна и оштети паркирани автомобили во Козле

Следно

БАРАЛЕ ПОМОШ: Мали деца и возрасни не можеле да се симнат од врвот на Водно поради силен ветер

Latest from Blog