Снежната бура „Барбара“ создаде проблеми во Атина

1 min read

Снежната бура под името „Барбара“ што од саботата ја зафати Грција, со силен ветер и снег, создаде проблеми во повеќе делови на земјата меѓу кои и Атина.

Според грчките медиуми, со одлука на надлежните власти денеска во Атина се затворени градинките, основните и средните училишта, јавната администрација работи од дома, продавниците во северниот дел на градот се затворени, а преку бројот 112 за итни случаи била упатена препорака до граѓаните да ги ограничат нивните движења.

Проблеми имало и на автопатот кон Солун, што неколку пати бил затворан и повторно отворен, додека пак поради силниот ветер, постои забрана за пловидба од сите атински пристаништа.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Ѓорчев: Невидено иселување на учениците, ова се новите деца бегалци од фијаското на власта

Следно

Нов земјотрес со интензитет од 7,6 степени ја потресе турската област Кахраманмараш

Latest from Blog