Скопјани конечно дишат почист воздух

1 min read

Откако неколку денови Скопје се соочуваше со загаден воздух, денеска конечно скопјани дишат почист воздух.

На веб-страницата „IQAir“, која го следи загадувањето на воздухот во светот, Скопје се наоѓа на 61. место и има индекс 41.

Силниот ветар помогна да се исчисти воздухот, па така концентрацијата на ситните честички ПМ10 не ја надминува максималната дозволена концентрација од 50 микрограми на кубен метар воздух.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Лајчак на 20 јануари во посета на Белград и Приштина

Следно

Извештај: Повеќе од 360 милиони христијани биле прогонувани во 2022 од верски причини

Latest from Blog