Скалони ќе ја води Аргентина до 2026 година!

1 min read

Аргентинскиот селектор Лионел Скалони кој ги предводеше „гаучосите“ до првата светска титула по 36 години на Светското првенство во Катар, очекувано го потпиша новиот договор со аргентинската федерација (АФА) до 2026 година.

Скалони кој седна на клупата како привремено решение во 2015 година, а потоа доби сигурна работа и се соочуваше со безброј критики, во последниве година ипол освои три титули од Копа Америка во 2021 година, па Финалисима и на крај СП во Катар.

Неговото останување беше начелно договорено уште пред СП, а со освојувањето на светската круна немаше шанси да си замине од клупата и сега тој ќе ја води Аргентина во одбрана на трофеите, прво на Копа Америка идната година во САД, а потоа и на Мундијалот во САД, Мексико и Канада во 2026 година, до кога му трае сега новата соработка.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Мицевски: Преговорите и уцените за владиното мнозинство продолжуваат, мнозинството нема доволно пратеници за гласање на министрите па затоа опструира со паузи

Следно

Канада им забрани на државните службеници да користат TикТок на официјалните мобилни телефони

Latest from Blog