Шведската полиција поднесе жалба на судската одлука со која се дозволуваaт протести со палење на Куранот

1 min read

ЖЕНЕВА (АА) – Шведската полиција објави дека поднела жалба на судската одлука со која беше поништена одлуката на полицијата да запре два протеста на кои демонстрантите планираа да ја запалат муслиманската света книга Куран, јавува Анадолу.

„Полициските структури сметаат дека принципите на ова прашање се важни и затоа е итно да се испита од повисок суд“, се вели во соопштението на полицијата.

Во февруари, полицијата во Стокхолм одби да даде дозвола за два обида за палење на Куранот откако екстремно десничарскиот дански политичар Расмус Палудан запали копија од Куранот пред турската Амбасада во Стокхолм во јануари, со полициска заштита и дозвола од шведските власти.

Полицијата ја наведе безбедносната загриженост за да ги блокира двата протеста.

Меѓутоа, Управниот суд во Стокхолм ја укина одлуката со пресуда во вторникот, истакнувајќи дека наведените безбедносни ризици не се доволни за да се ограничи можноста за одржување демонстрации.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Започна реконструкција на уште еден спортски терен во Аеродром

Следно

Петков „го откачи“ Борисов: Доколку ГЕРБ не успее да формира влада со првиот мандат, ПП-ДБ ќе предложи кабинет со вториот мандат

Latest from Blog