Швајцарија не дозволува извоз на топови во Украина

1 min read

Владата во Берн денеска го отфрли барањето на Шпанија да дозволи извоз на противавионски топови од швајцарско производство во Украина.

Мадрид минатиот месец побара дозвола за извоз на топови со калибар од 35 милиметри.

Берн претходно ги отфрли и барањата на Данска и Германија, кои сакаа да испратат оклопни возила и муниција од швајцарско производство во Украина.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Скопјанец застрелан со пиштол на паркинг во Аеродром

Следно

Алијанса го добива УЈП, а директорката Лукаревска ќе стане министерка

Latest from Blog