Шоле денеска во Скопје, ја почнува посетата на Западен Балкан

1 min read

Високиот советник на Стејт департментот, Дерек Шоле денеска ја започнува тридневната посета на Западен Балкан.

Шоле прво ќе го посети Скопје, каде ќе разговара со владини претставници за повеќе прашања, меѓу кои енергетиката, економијата и борбата против корупцијата.

Потоа, Шоле ќе отпатува за Приштина, каде што ќе разговара за напорите на САД да помогнат во унапредувањето на евроатлантската интеграција „преку дијалог со поддршка на ЕУ за да се постигне сеопфатен договор за нормализација на односите меѓу Косово и Србија, фокусирана на взаемно признавање“, соопшти Стејт департментот.

Шоле утре ќе престојува во Белград, каде со српското раководство ќе разговара за енергетската безбедност, регионалната економска интеграција и напредокот кон целта на Србија за пристапување во ЕУ.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

НАЈНОВА ПРОГНОЗА: До сабота снег и на пониските места во Македонија

Следно

Бејл би можел да добие улога во селекцијата на Велс

Latest from Blog

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, информира за резултатите од „Конкурсот за откуп