Бејл би можел да добие улога во селекцијата на Велс

1 min read

Селекторот на Велс, Роб Пејџ изјави дека Герет Бејл, кој најави дека се пензионира, сака да задржи одредена улога во националниот фудбалски тим. Петкратниот освојувач на Лигата на шампионите со Реал Мадрид во понеделникот објави дека ја завршува својата играчка кариера на 33 години.

„Кога имате некој со големина на Герет Бејл, со сето она што тој го направи за Велс и влијанието што може да го има дури и ако е само околу играчите во соблекувалната, тоа е нешто што треба да го искористам“, рече Пејџ. Тој е заинтересиран. Каква улога? Ќе разговараме за неколку недели“, додаде селекторот на Велс.

Бејл за репрезентацијата одигра 111 натпревари и постигна 34 гола, последниот на Светското првенство во Катар против селекцијата на САД. Пред тоа, Велшаните стигнаа до полуфиналето на Европското првенство во 2016 година, нивното прво големо натпреварување по 58 години.

„Она што го направи е феноменално, не само од фудбалска гледна точка, туку и за земјата, бидејќи го врати Велс на светската фудбалска мапа“, рече Пејџ.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Шоле денеска во Скопје, ја почнува посетата на Западен Балкан

Следно

За амбасадорувањето на Димовски во Париз нема да се одлучува на посебен состанок, туку на редовни консултации

Latest from Blog