Семинар „Вовед во критичка психологија“ со проф. др. Атанасиос Марвакис во КСП Центар Јадро

1 min read

Во КСП Центар-Јадро, на 10ти април (понеделник) во 17:00 часот ќе се одржи семинар „Вовед во критичка психологија“ со со проф. др. Атанасиос Марвакис.

Семинарот на грчкиот критички психолог Атанасиос Марвакис е замислен да биде воведен дел од овогодинешната читачка група. Секој/а кој сака да слушне повеќе за критичката психологија и/или сака да биде вклучен во читачката група, го покануваме на семинарот. На читачката група ќе читаме дела од авторите Клаус Холзкамп, Јан Паркер, Томас Тео и др.

1. Вовед во критичка психологија 17:00 – 18:15 часот

Во првото предавање ќе имаме можност да се запознаеме со почетоците на критичката психологија, нејзините цели и граници и како всушност мејнстрим психологија е анализирана од страна на критичката психологија

 

 2. Предизвиците на критичката психологија денес 18:30 – 19:00 часот

Во второто предавање ќе се зборува за потребата на кричката психологија денес, како може да помогне во менталната здравствена криза  иполитичката практика и како до позначајна психологија која е ги препознава локалните и национални контексти.

 

Критичката психологија е пристап кон психологијата кој е фокусиран на испитување и оспорување на структурите на моќ и социјалните неправди кои се присутни во општеството. Препознава различни системи на угнетување, како што се расизмот, сексизмот и хомофобијата, и анализира како тие влијаат на психолошките искуства и благосостојбата на луѓето. Критичката психологија, исто така, ја нагласува важноста од препознавање и решавање на методите на кои самата психологија може да биде соучесник во зајакнувањето на овие структури на моќ. Ги критикува традиционалните психолошки теории и практики за често занемарување или дури и овековечување на овие угнетувачки системи. Генерално, критичката психологија има за цел да промовира социјална правда и еднаквост преку предизвикување и трансформирање на статус кво на доминантните структури на моќ и идеологии.

 

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

Полска до јули го суспендира увозот на жито од Украина

Следно

СКАНДАЛ и во Премиер лигата: Судија удри играч на Ливерупул (ВИДЕО)

Latest from Blog

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, информира за резултатите од „Конкурсот за откуп