Полска до јули го суспендира увозот на жито од Украина

1 min read

Полско-украинскиот договор за жито е првиот чекор во решавањето на земјоделската криза во земјата поради големиот прилив на евтино украинско жито во Полска

Украинското жито, до јули, само ќе транзитира преку Полска до трети земји, изјави Јануш Ковалски, заменик-министер за земјоделство на Полска.

Според Ковалски, полско-украинскиот договор за жито е првиот чекор во решавањето на земјоделската криза во земјата поради големиот прилив на евтино украинско жито во Полска.

„Сите производи мора да поминат низ Полска, но не смеат да им наштетат на полските земјоделци и производители и на тој начин да предизвикаат криза со храна“,

рече тој.

Полските земјоделци активно протестираат против значителниот прилив на украинско жито поради заканата за нивниот домашен пазар, објави „Киев Индипендент“.

Евтиното украинско жито го преплавува пазарот на ЕУ од почетокот на инвазијата на Русија врз Украина, потпомогнато од Европската унија со откажување од царинските давачки и увозните квоти за да продолжи да работи земјоделскиот сектор во Украина.

Ниските цени на житото се покажаа премногу примамливи за локалните купувачи и трговци, оставајќи ги настрана локалните производители. 

Спорот, наводно, бил решен за време на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски на Полска на 5 април, за време на која тој се сретна со највисоките полски претставници.

„Разговаравме за прашањата во врска со полските и украинските фармери. Најдовме решение“,

рече Зеленски.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

УЖАС го вознемири светот денес: Убиено цело семејство, меѓу жртвите има и дете

Следно

Семинар „Вовед во критичка психологија“ со проф. др. Атанасиос Марвакис во КСП Центар Јадро

Latest from Blog