САД воведоа нови санкции против иранските добавувачи на беспилотни летала за Русија

1 min read

Иран претходно призна дека испорачувал дронови на Русија, но дека тоа се случило пред руската инвазија која започна во февруари

Соединетите Американски Држави воведоа нови санкции против добавувачот на ирански беспилотни летала, кои според Вашингтон биле користени од руските сили за цел на цивилната инфраструктура во Украина. Американското Министерство за финансии објави дека вовело санкции против шест директори и членови на одборот на иранската компанија Qods Aviation Industries (QAI), позната и како Light Airplanes Design and Manufacturing Industries.

Министерството за финансии ја опиша Qods Aviation Industries (QAI), која е под санкции на САД од 2013 година, како клучен ирански производител одговорен за дизајнирање и производство на беспилотни летала.

„Ќе продолжиме да ги користиме сите средства што ни стојат на располагање за да му го скратиме на (рускиот претседател Владимир) Путин оружјето што го користи за да ја води својата варварска и неиспровоцирана војна против Украина“,

рече секретарот за финансии Џенет Јелен во соопштението.

Иран претходно призна дека испорачувал дронови на Русија, но дека тоа се случило пред руската инвазија која започна во февруари.

Москва негираше дека нејзините сили користеле ирански беспилотни летала против Украина.

Меѓу лицата против кои се наметнати санкции е и шефот на QAI и висок функционер во иранското Министерство за одбрана, Сејед Хоџатола Гориш, кој „ги водеше напорите за воено истражување и развој на Иран и беше одговорен за договорот на Иран со Русија за снабдување со ирански дронови) за руската војна во Украина“, соопшти Министерството за финансии.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Приведен напаѓачот на момчињата кај Штрпце, станува збор за припадник на КБС

Следно

Мицкоски со честитка по повод Бадник: Најсреќен во неговото семејство беше синот Јован (ФОТО)

Latest from Blog