САД: Три лица загинаа, од кои едно дете, во оружен напад во Флорида

1 min read

ВАШИНГТОН (АА) – Три лица загинаа, меѓу кои деветгодишно дете и еден дописник, во оружениот напад извршен во градот Орландо, во американската сојузна држава Флорида, пренесува Анадолу.

Во соопштението на канцеларијата на шерифот на Флорида се наведува дека е приведен 19-годишниот вооружен напаѓач Кит Мелвин Мозез.

Во нападот загинаа деветгодишно девојче и млада жена, неговата мајка, кои биле изложени на нападот во близина на нивниот дом.

Исто така, полицијата соопшти дека цел на нападот биле и двајца дописници кои на местото на настанот дошле да известуваат за него, при што еден од дописниците загинал.

„Упатуваме најдлабоко сочувство до семејствата. Ова е тажен ден за нашето општество“, се вели во соопштението.

Сѐ уште не е откриена причината за нападот. Започната е истрага во врска со случајот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Барселона не го продаде Рафиња на Арсенал за 70 милиони евра и покрај финансиските проблеми

Следно

Ова повеќе не може и не смее да се толерира, порача Стефковски по денешните дојави за бомби во училишта

Latest from Blog