САД најавуваат 2,2 милијарди долари за ново оружје и муниција за Украина

1 min read

САД објавија денеска за нов пакет оружје и муниција за Украина во вредност од 2,2 милијарди долари.

Списокот вклучува муниција за ракетните системи ХИМАРС што им овозможија на украинските сили да таргетираат зад руските линии, системи за ПВО и оклопни возила, соопшти Пентагон.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Блинкен ја одложи посетата на Пекинг поради спорниот кинески балон над САД 

Следно

Милошоски: Реакцијата на полицијата за чествувањето на Гоце Делчев покажува дека Владата е уплашена од граѓаните

Latest from Blog