Руски истражители: Агентите на Навални и Украинците стојат зад убиството на блогерот Татарски

1 min read

Владлен Татарски беше убиен во неделата во експлозија на бомба во кафуле во Санкт Петербург, а во експлозијата беа повредени повеќе од 30 луѓе

Руски истражители кои работат на случајот со убиството на воениот блогер Владлен Татарски ги обвинија украинските безбедносни служби и агентите поврзани со опозицискиот лидер Алексеј Навални како виновници за вчерашната експлозија во кафуле во Санкт Петербург, пренесува АФП.

Да потсетиме, пред неколку часа руските безбедносни сили информираа дека ја уапсиле Дарја Трепова, жителка на Санкт Петербург, родена 1997 година, под сомнение дека го убил рускиот пропагандист Татарски (вистинско име Максим Фомин).

Како што јави АФП, по апсењето на Трепова, руските истражители од Одделот за антитерористички активности тврделе дека зад експлозијата стојат украинската служба за безбедност и агентите поврзани со рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој со месеци е во казнена колонија.

Според прелиминарните податоци, експлозивната направа била скриена во минијатурна скулптура, а Трепова била таа која на Татарски му ја предала додека тој им се обраќал на група луѓе во кафуле.

Владлен Татарски беше убиен во неделата во експлозија на бомба во кафуле во Санкт Петербург, а во експлозијата беа повредени повеќе од 30 луѓе.

За разлика од многу други руски воени блогери и новинари на режимскиот Кремљ во Украина, Татарски носел оружје во борбени операции, јавува дописничката на Би-би-си за Русија, Олга Ившина.

Тој зборуваше од фронтот во Украина, а стана познат минатата година откако објави видео снимено во Кремљ, во кое вели: „Ќе ги победиме сите, ќе ги убиеме сите, ќе го ограбиме секој ако е потребно. Онака како што ни се допаѓа“.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Општина Бутел доделува субвенции за поставување енергетски ефикасни фасади и реконструкција на кровови на згради

Следно

Како ЦИА го шпионирала Асанж: Американците биле чекор пред основачот на Викиликс

Latest from Blog