Русија тврди дека нападот во регионот Бријанск бил извршен со оружје на НАТО

1 min read

МОСКВА (АА) – Руското Министерство за надворешни работи тврди дека украинските саботери кои го нападнале регионот Бријанск на 2 март, користеле оружје на НАТО, пренесува Анадолу.

„Украинските власти континуирано признаваа дека сите нивни дејствија се извршени со одобрение и поддршка на САД и другите земји членки на НАТО“, соопшти Министерствоот. „Убиствата во регионот Бријанск се извршени со оружје на НАТО. Во овој поглед се поставува природно прашањето за квалификацијата на овие држави како соучесници во такви злосторства и спонзори на тероризмот.“

Во соопштението се додава дека од инцидентот се извлечени релевантни заклучоци, дека покрената е истрага и дека „злосторството нема да остане неказнето“.

Украинските трупи во четвртокот извршија напад во руската област Бријанск. Еден жител загина, а 10-годишно дете е повредено.

Рускиот претседател Владимир Путин нападот го нарече „терористички“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Прегазена жена во Скопје, возачот избегал

Следно

Приведени две лица во Центар поради дрога

Latest from Blog