Русија протера четворица австриски дипломати

1 min read

МОСКВА (АА) – Руското Министерство за надворешни работи денеска прогласи за персона нон грата четворица австриски дипломати, јавува Анадолу.

Во соопштението на својата веб-страница, Министерството соопшти дека австрискиот амбасадор Вернер Алмхофер бил повикан во врска со претходното протерување на четворица руски дипломати од Виена.

„Тој непријателски и неоправдан чекор нанесе сериозна штета на билатералните односи, кои и онака се во криза поради чекорите на австриската страна, и на меѓународната власт на Виена, која претходно се позиционира како непристрасна, неутрална држава и платформа за меѓународна дипломатија“, се истакнува од руското Министерство.

Се додава дека австриските дипломати треба да ја напуштат Русија до 23 февруари.

„На амбасадорот му беа предочени и новите потешкотии со обработката на визите за официјалните руски делегации кои патуваат во Виена за учество на мултилатерални настани, што е во спротивност со обврските на Австрија како место за меѓународни средби. Оваа ситуација нема да остане без последици“, нагласи Министерството.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ердоган во Анкара оствари средба со пакистанскиот премиер Шариф

Следно

Возачите немаат трпение: Две тепачки за неколку часа на скопските улици

Latest from Blog