„Ричард трети“ на Пројковски на Меѓународна театарска олимпијада во Унгарија

1 min read

Претставата „Ричард трети“ во режија на Дејан Пројковски, синоќа беше изведена во Печ, Унгарија во рамките на 10.издание на Театарската олимпијада.

Македонскиот режисер кој стана познат во регионот по спектакуларните претстави, во Новосадскиот театар го постави и Шекспировиот „Ричард Трети“. Главната улога во претставата ја толкува Арпад Месарош, а играат и Габриела Црнковиќ, Ливиа Банка, Атила Немет и други.Тука е и Олга Панго, која беше задолжена за сценското движење во претставата. Сценографијата е на Валентин и Сергеј Светозарев, а музиката на Горан Трајкоски.

Дел од 10-тата театарска Олимпијада се 750 продукции на 400 театарски, танцови и куклени театарски трупи од 58 земји, на кои настапуваат 7.500 изведувачи. Програмите се одржуваат во речиси 100 места низ целата земја. Олимпијадата ќе се одржува до 1-ви јули.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

Вучиќ: Ќе ги прифатиме сите барања на родителите од „Владислав Рибникар“

Следно

На 27 мај ќе се полага државната матура, вели министерот Шаќири

Latest from Blog