Режимот на Асад тврди дека Израел го нападнал аеродромот во Алепо

1 min read

АНКАРА (АА) – Режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад тврди дека аеродромот во Алепо, на северот на Сирија, бил цел на израелски воздушен напад, поради што моментно не е во функција, јавува Анадолу.

Израел изврши воздушен напад врз аеродромот источно од центарот на градот Алепо во 23:35 часот по локално време, објави сириската новинска агенција САНА, повикувајќи се на воени извори.

Во текстот се наведува дека цел на нападот биле и некои точки околу Алепо, а оштетен е и аеродромот што моментно не е во функција. Се наведува и дека во нападот е убиено едно лице.

Режимот на Асад, исто така, на 7 март објави дека Израел го погодил аеродромот во Алепо.

Израелските власти не се огласија во врска со нападот.

Познато е дека во Алепо постојат странски терористички групи поддржани од Иран и воени точки на Хезболах во Алепо.

Од 2011 година, кога започна граѓанската војна во Сирија, Израел периодично извршува напади врз групи поддржани од Иран и воени позиции на режимот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Кој сака нека честита

Следно

Видео: Скопјанец заврши во болница по судир меѓу „рено“ и мопед на „Партизанска“

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на