Републиканците никако да се обединат: Ни по осми пат не го избраа Мекарти за претседател на Претставничкиот дом

1 min read

Мекарти најави дека не се откажува, а по осмиот неуспех, тој беше номиниран и по деветти пат

Кевин Мекарти / Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Ниту во осмиот круг од гласањето републиканските пратеници не се обединија да го изберат својот сопартиец Кевин Мекарти за претседател на Претставничкиот дом во американскиот Конгрес.

Откако вчера во шест круга не успеа да го добие потребниот број од 218 гласа, денеска во два обиди пропадна изборот. Во последниот, осми круг, Мекарти доби 201 глас. Демократот Хеким Џефрис, пак, доби 212 гласа. Дел од останатите номинирани, пак, добија значителен број помалку гласови.

По последниот неуспех, Мекарти беше номиниран и по деветти пат. Тој претходно изјави дека не се откажува и ќе се бори дури и ако не победи веднаш.

Во Претставничкиот дом, републиканците имаат мнозинство од 222 пратеници наспроти демократите кои имаат 212. Меѓутоа, група пратеници од мнозинството останува против Мекарти да биде нов претседател, но во моментов нема друг кандидат што би можел да освои доволен број гласови.

Сè додека не се избере претседател, Претставничкиот дом не може да функционира. Новите пратеници не може да дадат ниту заклетва, не може да се назначат претседатели на комисии, а ниту пак да се отворат истраги за администрацијата на претседателот Џо Бајден, кои републиканците ги најавуваа.

Претставничкиот дом со ваква ситуација се нема соочено еден век. Последен пат во 1923 година не бил избран претседател во прв круг. Најдолга постапка, пак, имало во 1856 година кога бил постигнат договор дури по два месеци и 133 круга гласање.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Презентацијата на Роналдо во Ал Наср ја следеа три милијарди луѓе, една третина повеќе од финалето на СП

Следно

Данилов: Украина не се се согласува на никакви разговори со Русија

Latest from Blog