Реал Сосиедад прв пат победи на „Камп Ноу“ по пауза од 32 години

1 min read

Фудбалерите на Барселона го прославија синоќа освојувањето на шампионската титула во шпанското првенство со пораз на домашен терен (1-2) од Реал Сосиедад што за каталонскиот клуб беше само четврти натпревар сезонава без освоен бод во Ла Лига.

Баскискиот клуб до својот прв триумф на „Камп Ноу“ во последните 32 години дојде со головите на Мерино (5 минута) и Сориот (72), додека стрелец за Барселона беше Левандовски (90).

Реал Сосиедад со победата се зацврсти на табелата на четвртото место, кое последно обезбедува настап следната сезона во Лигата на шампиони.

На три кола до крајот на шпанското првенство Реал Сосиедад има 65 бодови, пет повеќе од Виљареал на петтото место.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Зеленски: Бахмут не е под окупација на Русија

Следно

Центарот за култура „Ацо Шопов“ од Штип во годината на двоен јубилеј доби помалку пари за активностите

Latest from Blog