Радев ќе ги претстави задачите и приоритетите на преодната бугарска влада

1 min read

Бугарскиот претседател Румен Радев ќе ги претстави задачите и приоритетите на преодната влада, соопшти прес-службата на шефот на државата.

Радев вчера донесе указ за назначување преодна влада од 3 февруари со премиерот Галаб Донев. Единствена промена во составот е министерот за култура – Најден Тодоров ја презема функцијата од професор Велислав Минеков.

Престануваат овластувањата на преодната влада, назначени со декрет од 1 август 2022 година.

Со друг указ Радев го распушти 48-то бугарско Народно собрание. Тој ги закажа парламентарните избори за 2 април 2023 година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

САД: Полицајци застрелале момче што ја чистело куќата на починатата баба, мислеле дека е крадец

Следно

Еве колку чини замена на табличките со ознаката НМК, предвидени се и казни

Latest from Blog