Путин: „Туркије ќе биде една од земјите која поседува нуклеарна енергија, еден од најевтините извори во светот“

1 min read
МОСКВА

Претседателот на Русија Владимир Путин со видео-конференциски линк учествуваше на првата церемонија за испорака на нуклеарно гориво во нуклеарната централа Аккују, известува Анадолу.

Во своето обраќање Путин рече: „Турската нуклеарна електрана Аккују е еден од најголемите руско-турски проекти, кој ќе придонесе за нашите добрососедски односи. Системот во нуклеарната централа Аккују е еден од најмодерните и најсигурните во светот.“

Тој додаде дека Туркије станува една од земјите која поседува нуклеарна енергија, еден од најевтините извори на енергија во светот.

Рускиот претседател истакна дека завршувањето на НЕЦ „Аккују“ на 100-годишнината од Република Туркије е реализирано благодарение на личниот успех на претседателот Ердоган.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

„Турскиот претседател на должност со голема сила, здравје и енергија“

Следно

Лажни волонтери закана за ОИ 2024 во Париз

Latest from Blog