Протечени документи сугерираат на неубеденост на САД дека Украина брзо ќе ја победи Русија

2 mins read

ВАШИНГТОН (АА) – Протечените документи, кои очигледно им припаѓаат на американските разузнавачки служби, сугерираат дека администрацијата на Бајден не е сигурна дека Украина може брзо да спроведе контраофанзива што ќе ги исфрли руските трупи од земјата, пренесува Анадолу.

Повеќе документи, чија автентичност Вашингтон постојано одбиваше да ја потврди или негира, веќе променија многу од највиталните односи на САД, очигледно разоткривајќи ги процените зад затворени врати што ги вознемирија сојузниците и партнерите.

Последниот дел датира од февруари и март и ја покажува мрачната американска процена за украинските сили, вклучително и анализа на ракетите за противвоздушна одбрана со среден дострел што се користат за спречување на руските напади.

Украинските резерви на таа муниција би можело да бидат „целосно намалени до 23 мај“, се вели во еден од доверливите документи објавен од Си-ен-ен. Тоа ќе ѝ овозможи на Русија да преземе воздушна супериорност во Украина, што би имало разорни ефекти за копнените сили на Украина што се очекува да играат главна улога во очекуваната пролетна контраофанзива.

Но иако документите поттикнуваат прашања во врска со украинските подготовки, тие на сличен начин даваат слаба процена на руските сили и предвидуваат ќор-сокак меѓу завојуваните страни.

„Руската кампања на изнемоштување во регионот на Донбас најверојатно оди кон ќор-сокак, спречувајќи ја целта на Москва да го заземе целиот регион во 2023 година“, се вели во еден од документите што го пренесе Си-ен-ен.

Американскиот секретар за одбрана, Лојд Остин, во вторникот вети дека ќе го пронајде изворот на неовластеното обелоденување, ветувајќи дека „ќе истражиме и ќе го превртиме секој камен додека не го најдеме изворот на ова и неговиот обем“.

Министерството за правда и Пентагон отворија истраги за тоа како протекле тајни документи без овластување и чија е одговорноста.

Поголем дел се грубо направени фотографии од документи со ознаки што носат различни нивоа на доверливост и се чини дека се превиткани, според фотографиите што кружат на социјалните мрежи. Некои имаат печат на Здружениот штаб.

Тие циркулираа на Дискорд, платформа за пораки популарна кај стримерите за видеоигри, најмалку еден месец пред да бидат пријавени од весникот „Њујорк тајмс“ на 5 април, според истражувачката веб-страница Белингкет.

Многу од документите датираат од март и се однесуваат на војната во Украина, како силата и бројот на жртви во војските на Киев и Москва. Други даваат страшна слика за нивото на муниција во Украина пред очекуваната контраофанзива за понатамошно потиснување на руската окупација.

Белингкет истакнува дека видел докази дека некои документи од јануари би можело да се објавени пред траншата што првично привлече медиумско внимание откако беа повторно објавени на руски канали на Телеграм.

На прашањето дали документите што циркулираат на интернет со недели, а можно и со месеци пред да бидат откриени означува знак на неуспех на разузнавањето, Остин рече дека САД знаат само за документите од 28 февруари и 1 март.

„Не знам дали има други документи што биле на интернет пред тоа. Тоа се работи што ќе ги дознаеме во продолжение на истрагата“, рече тој. „Ќе продолжиме да истражуваме и ќе се обидеме да го откриеме целосниот обем на активностите.“

Пентагон нагласи дека документите претставуваат „многу сериозен ризик“ за националната безбедност на САД и „имаат потенцијал да шират дезинформации“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Бензема на чекор до Левандовски во Лигата на шампиони

Следно

Општина Петровец подели 95 хуманитарни пакети

Latest from Blog