Продолжува бранот на екстремни горештини ширум Бразил

1 min read

РИО ДЕ ЖАНЕИРО (АА) – Ширум Бразил продолжува бранот на екстремни горештини, а населението на Рио Де Жанеиро се обидува да најде спас од високите температури, известува Анадолу.

Во Бразил е регистрирана највисоката температура некогаш измерена во ноември. Живата во термометрите во Аракаџу, во југоисточниот дел на државата Минас Жераис достигна 44,8 степени Целзиусови.

Ваквото време му се припишува на феноменот Ел Нињо и климатските промени, а метеоролозите наведуваат дека горештините ќе траат до април 2024 година, што предизвикува загриженост поради можните последици од топлотните бранови.

Од јули до октомври во Бразил се регистрирани температури над просекот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Премиерна проекција на документарниот филм „Охрид, Охрид убав мил“ на Илија Пиперкоски во чест на празникот Св. Климент Охридски

Следно

Киев тврди дека соборил 10 руски дронови над јужна и западна Украина

Latest from Blog