Пожар во облакодер во изградба во Хонг Конг

1 min read

Пожар избувна денеска на градилиште на облакодер во Хонг Конг, поради што се активирани голем број пожарникари, соопштија градските власти.

Пожарот избувна во 23.11 часот по локално време (17.11 часот по средноевропско време) во Цим Па Цуи, комерцијален и туристички кварт на морскиот брег. Засега нема информации за жртви.

Пожарот најпрвин бил забележан во близина на скелето на врвот на зградата, а огнот можел да се забележи од пристаништето како и жарот кој паѓа по соседните улици. Еден час подоцна, пожарот се проширил на целата зграда и се спуштил на улицата каде што се собрале стотици пнабљудувачи.

Полицијата соопшти дека огнот зафатил и четири соседни згради, но дека тие пожари се изгаснати.

Таму се гради зграда од 42 ката, во која ќе бидат сместени Поморскиот клуб и нов хотел, а проектот е на Empire Group.

Околу градилиштето има трговски центар, неколку хотели и некои станбени и деловни објекти.

Областа Цим Ша Цуи е популарна туристичка и шопинг област во Хонг Конг. Позната е по своите облакодери и погледот на градското пристаниште Викторија. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Пике ја објасни контроверзната фотографија со Ибрахимовиќ од пред 13 години – сè уште ја памети реакцијата на Златан која е урнебесна

Следно

Владата со одлука ги обврза пекарите да произведуваат и продаваат леб по замрзната цена

Latest from Blog