Повеќе од 45.000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

1 min read

Повеќе од 45.000 луѓе загинаа во земјотресите што ги погодија Турција и Сирија на 6 февруари, а бројот на жртвите се очекува да се зголеми бидејќи многумина сè уште се водат за исчезнати.

Според последните податоци, во Турција загинале 39.672 лица, а во соседна Сирија повеќе од 5.800.

Турските спасувачки тимови и денеска продолжуваат да ги пребаруваат урнатините, иако шансите да се најдат преживеани се мали.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Чудо во Туркије: 296 часа по земјотресот спасени три лица, меѓу кои едно дете

Следно

Ковачевски: Целосната меѓународна соработка и обединетост е единствениот начин да се обезбеди глобалната безбедност

Latest from Blog