Португалија: Две лица загинаа во напад во исламски центар во Лисабон

1 min read

МАДРИД (АА) – Најмалку две лица загинаа во напад со нож во исламски центар во Лисабон, главниот град на Португалија, пренесува Анадолу.

Повикувајќи се на полициски извори, португалската новинска агенција „Луса“ јавува дека две лица го загубиле животот во утринскиот напад на авганистански државјанин врз исмаилискиот исламски центар во Лисабон.

Напаѓачот, за кој се наведува дека е повреден, е префрлен во болницата „Санта Марија“.

Мотивот за нападот сè уште не е познат.

Португалскиот премиер Антонио Коста изјави дека полицијата рано интервенирала и веднаш го фатила напаѓачот.

„Сè уште е рано да се коментираат мотивите за нападот. Изразувам сочувство и солидарност до исмаилиската заедница и семејствата на жртвите“, рече Коста.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије: Мачка спасена од урнатините 49 дена по земјотресот

Следно

Србија и Унгарија ќе ги поканат С Македонија и регионот да се приклучат кон изградбата на брза пруга

Latest from Blog

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, информира за резултатите од „Конкурсот за откуп