Поранешниот челник на францускиот фудбал Ле Грет под истрага за сексуално вознемирување

1 min read

Долгогодишниот претседател на Фудбалската федерација на Франција (ФФФ), Ноел Ле Грет, е под истрага поради морално и сексуално вознемирување, јавија денеска француските медиуми.

Според истите извори, истрагата е отворена вчера по сведочење на менаџерката на неколку француски репрезентативци, Соња Суид, пред Генералниот инспекторат за образование, спорт и истражување (IGESR).

Ле Грет (81) се повлече од должноста прв човек на францускиот фудбал минатата недела, откако беше на чело на ФФФ од 2011 година.

Одлуката за негово повлекување беше донесена на вонредна седница на извршниот одбор на ФФФ по контроверзните изјави на Ле Грет поврзани со француската фудбалска легенда Зинедин Зидан.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Скопски Водовод со известување за работното време на Водици

Следно

Старото училиште во Љубојно ќе се ревитализира во Центар за промоција на македонскиот јазик

Latest from Blog