Полска ќе го интензивира производството на муниција за Украина

1 min read

АТИНА (АА) – Полскиот премиер Матеуш Моравиецки соопшти дека Полска ќе го интензивира своето производство на муниција за да ги поддржи воените напори на Украина, како дел од програмата на Европската Унија (ЕУ) да се обезбедат артилериски гранати за Киев, пренесува Анадолу.

„Најитна потреба на украинските сили е муниција. Ние во Европскиот совет одлучивме да ја создадеме оваа шема, која ќе биде финансирана од Унијата“, нагласи Моравиецки за време на посетата на објект во југоисточната зона Подкарпатские, каде што ќе се произведува муниција за Украина.

Тој истакна дека Кабинетот ќе објави посебен долгорочен план за зголемување на производството на муниција во Полска, што ќе придонесе и за задоволување на потребите на земјата и на Украина.

Според Моравиецки, не е тајна дека сегашниот капацитет во Европа е недоволен и дека во планот ќе бидат вклучени и приватни и државни претпријатија.

Минатата недела Европската Унија (ЕУ) постигна договор за испраќање на еден милион куршуми на Украина во следните 12 месеци. Земјите членки на ЕУ ќе ѝ донираат муниција на Украина од своите сопствени резерви, а исто така заеднички ќе купат нови гранати за земјата.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Изложбата „Минливост“ на Тони Попов во Културно-информативниот центар – Скопје

Следно

Во Перу запленети 2,3 тони кокаин кој бил спакуван како керамички плочки

Latest from Blog