Подигнат еден од оштетените вагони со амонијак кај Пирот

1 min read

Како што објави РТС, преостанатата содржина на амонијак денеска ќе биде безбедно отстранета од местото на несреќата. Дури потоа ќе се подигнат и последните три неоштетени вагон-цистерни со амонијак кои излетаа од пругата кај Пирот на 25 декември лани

Екипите на „Железници Србија“ и на Министерството за транспорт, со поддршка на работници и дигалки од „Бугарски железници“, вчера успеаја да подигнат еден од оштетените вагон-цистерни со амонијак кои на 25 декември минатата година излетаа од шините на пругата кај Пирот, јави РТС.

Принтскрин: РТС

Како што објави медиумот, преостанатата содржина на амонијак денеска ќе биде безбедно отстранета од местото на несреќата. Дури потоа ќе се подигнат и последните три неоштетени вагон-цистерни.

Бидејќи се работи за најризичниот дел од оваа акција, Штабот за вонредни ситуации ги предупредил граѓаните да не се приближуваат на местото на несреќата, што го обезбедуваат голем број полицајци и пожарникари и спасувачи.

Автопатот Ниш-Пирот повеќе не е затворен за сообраќај.

Несреќата на пругата кај Пирот се случи на 25 декември минатата година кога четири од 20 вагони-цистерни кои пренесуваа амонијак излетаа од шините. По несреќата, во Пирот беше прогласена вонредна состојба, а повеќе од 50 лица беа хоспитализирани поради симптоми на труење.

Министерството за градежништво, транспорт и инфраструктура на Србија формираше две комисии за утврдување на сите факти поврзани со несреќата на пругата Ниш – Димитровград кај пругата Пирот. Меѓутоа, министерот на тој ресор, Горан Весиќ, на 26 декември, ден по несреќата, изјави дека причината е лошата инфраструктура и дека не му треба комисија за да го утврди тоа.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Зинедин Зидан веќе одбил понуди од три репрезентации

Следно

Започна отстранувањето на Амонијакот во Пирот

Latest from Blog