Почна одбројувањето до старт на ЕВРО2024

1 min read

Одбројувањето до почетокот на Европското фудбалско првенство во Германија влезе во последната недела пред воведниот дуел меѓу домаќинот и Шкотска, на 14 јуни во Минхен.

По последното ЕВРО2020, кое беше одложено за една година, а се одржа во време на пандемија на коронавирусот и во дури 11 земји и 11 градови, овогодишното издание повторно ќе биде во една земја, а натпреварите ќе се играат во десет германски градови.

ЕВРО2024 се одржува во напната глобална клима со воени конфликти во Украина и на Блискиот Исток и затоа безбедноста е „главен приоритет“ за домаќините.

Германците се подготвуваат за „сите можни сценарија“, од тероризам, хулиганство и сајбер напади.
Формиран е привремен полициски центар во Северна Рајна-Вестфалија, каде се наоѓаат четири од десетте стадиони на кои се одржуваат натпреварите.

„Никогаш не можеме да гарантираме 100% безбедност“, рече гувернерот на Северна Рајна – Вестфалија, Херберт Реул, но додаде „Можеме да се подготвиме најдобро што можеме“.

Безбедносните сили ќе имаат задача да заштитат околу 2,7 милиони навивачи, 24 базни кампови на репрезентациите низ целата земја и 10 стадиони на кои ќе се одиграат 51 натпревари помеѓу 14 јуни и 14 јули. Исто така, се очекува фан зоните да привлечат околу 12 милиони посетители.

Шампионската титула ќе ја брани Италија, која во финалето на Вембли ја победи Англија со 3-2 по изведувањето пенали. Тоа беше втора титула за Италијанците по славјето во 1968 година. (МИА)

Извор: kurir.mk

Претходно

А не викате, а?

Следно

Матеја Кежман го чека шестото дете: По 5 сина, фановите имаат само една желба за него

Latest from Blog