Почина доајенот на македонското новинарство: Влезе во журналистичката историја како прва жена аналитичар за надворешна политика (ФОТО)

1 min read

На 81-годишна возраст почина Невенка Митревска, доајенот на македонското новинарство која го помина работниот век во „Нова Македонија“. Таа остана запаметена во журналистичката историја на Македонија како прва жена која стана дел од надворешно-политичките аналитичари.

Беше дописник на „Нова Македонија“ од Атина, а продуцираше анализи за настаните во регионот и светот во 1970-тите и 1980-тите години на минатиот век.

Митревска беше на челото на првата македонска новинска агенција „Макпрес“.

По пензионирањето Митревска се повлече, живеејќи во близина на Скопје.

Погребот на Невенка Митревска ќе биде в петок, 17 март, во 11 часот на гробиштата „Бутел“.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Истрага на ОН: Русија изврши широк опсег на воени злосторства во Украина, но нема докази за геноцид

Следно

Ковачевски: СДСМ не бега од коалициските договори, ќе има технички премиер Албанец сто дена пред избори

Latest from Blog