По масакрот во Белград, српското МВР најави контроли – дали сопствениците го чуваат оружјето според прописите

1 min read

По вчерашното масовно убиство во основно училиште во Белград, српскиот претседател Александар Вучиќ објави предлог-мерки со кои, меѓу другото, се предвидува и ревизија на сите издадени дозволи за оружје и контрола на начинот на кој лицата со дозволи го чуваат оружјето. Тој предложи и воведување мораториум за издавање, чување и носење за секое оружје во следните две години, освен за ловечко оружје

По вчерашната трагедија во Белград, во која 13-годишен ученик со пиштолот на својот татко уби осум ученици и чувар во основно училиште, српското Министерство за внатрешни работи (МВР) најави дека ќе почне со опсежни проверки на сите сопственици на оружје.

Проверките, како што е најавено, ќе се прават за да се утврди дали сопствениците го чуваат оружјето согласно важечките прописи – одвоено од муниција и затворено во соодветни сефови.

„На сопствениците на оружје, чие оружје ќе се констатира дека е невнимателно чувано, за да може да дојде во сопственост на неовластени лица и да ја загрози безбедноста на луѓето, ќе им биде одземено оружјето и ќе биде поднесено барање за поведување прекршочна постапка согласно Законот за оружје и муниција“,

соопштија од МВР на Србија.

Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Министерството ги повика сите сопственици на оружје совесно да го чуваат оружјето и да го затвораат во сефови, за да биде недостапно за неовластени лица, особено за деца.

„Исто така, апелираме до сопствениците на оружје да проверат дали го чуваат оружјето одвоено од муницијата, како и да ги направат клучевите или шифрите од касите или сефовите, во кои го чуваат оружјето, недостапни за други лица, особено деца“,

додаваат оттаму.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера објави предлог-мерки со кои, меѓу другото, се предвидува и ревизија на сите издадени дозволи за оружје и контрола на начинот на кој лицата со дозволи го чуваат оружјето.

Вучиќ предложи и воведување мораториум за издавање, чување и носење за секое оружје во следните две години, освен за ловечко оружје, но изрекување кривична одговорност на лица кои овозможуваат малолетници да набават огнено оружје и обучуваат малолетници за ракување со оружје.

Тринаесетгодишниот ученик кој вчера изврши масовно убиство во основното училиште „Владислав Рибникар“ во белградската општина Врачар, пукал со пиштол калибар 9 милиметри, а со себе носел и малокалибарски пиштол и четири молотови коктели. Во нападот се убиени девет лица – осум ученици и чуварот на училиштето. Шест ученици и наставничка се тешко повредени и пренесени в болница.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

За само 90 долари месечно вашиот нов Мерцедес може да побрза

Следно

Захарова: Западот е примарно одговорен за чекорите на Украина против Русија

Latest from Blog