Пике откри како се „купуваат“ судии во Шпанија

1 min read

Барселона се најде во центарот на спортската јавност деновиве, откако беше обелоденет скандалот со наводното поткупување на потпретседателот на судиската комитет во Примера, Енркие Негреира.

Допрва ќе се докажува за што точно биле исплаќани огромните хонорари на сметката на Негреира, кои изнесуваат нешто над седум милиони евра, а шпанското обвинителство веќе покрена постапка за овој случај.

За овој скандал зборуваше веќе поранешниот играч на Каталонците, Жерар Пике, кој изјави дека „сите знаат на кој начин се поткупува судија“.

„Никогаш не сум го сретнал господинот Негреира, ниту пак, неговиот син. Подготвен сум да дадам заклетва и да сведочам пред судот, одговорно тврдам дека Барселона никогаш не поткупувала судии. Сите знаат како се поткупува судија, се сретнувате со него на договорена локација, му врачувате коверт со пари и заминувате. Тоа е најлесниот и единствениот начин за такво нешто“.

Зошто Барселона би го правела тоа преку официјални канали? Зарем мислите дека луѓето се глупави и исплаќале големи суми директно на сметката на потпретседателот на судискиот комитет? Никој не може да го оспори и занемари огромниот успех на Барселона. Нашиот тим е најдобар и тоа секогаш така ќе биде. Сега некако сите сакаат кон нас да навлечат гнев, дури и од неутралните љубители на фудбалот. Ние, играчите на Барселона , ги познаваме судиите затоа што играме долго во Шпанија. Но, кога доаѓа нов тренер, тој не ги знае толку како нас и затоа е сосема нормално клубот да ангажира судиски советници, каков што е случајот со Негреира“, заклучи легендарниот фудбалер на Барселона.

Жерар Пике освои многу трофеи со каталонскиот гигант и застана во одбрана на својот веќе поранешен клуб. Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта, вчера изјави дека „едвај чека да се сретне на суд со сите што сакаат да го нарушат угледот на клубот“.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Аеродром добива Локален младински совет

Следно

В сабота Филхармонија ќе одржи концерт за деца насловен „А Zoo Called Earth“

Latest from Blog