Отпуштени над 2.000 повредени во земјотресот кои биле донесени во болниците во Истанбул

1 min read

Граѓаните повредени од земјотресите што зафатија 10 провинции во медитеранските, југоисточните и источните региони на Анадолија се донесени во Истанбул со воени авиони на турските вооружени сили (ТСК) и амбулантни авиони на Министерството за здравство.

Повредените со амбулантни возила од аеродромите се префрлени во јавните, приватните и универзитетските болници во градот.

Од 3.405 повредени лица кои биле донесени во Истанбул, 2.193 се отпуштени, а лекувањето на 1212 жртви од земјотресот продолжува.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Земјотрес во Албанија со епицентар во Драч

Следно

ВМРО-ДПМНЕ: Вмешани во убиства, бизнис империи – наместо за реформи, Ахмети и Ковачевски нудат министри за крадење

Latest from Blog