Основно училиште „Гоце Делчев“ во Бутел го одбележа патрон празникот

1 min read

Денеска во општина Бутел беше одбележан патрониот празник на општинското основно училиште „Гоце Делчев“, кое го носи името на големиот великан кој загина на денешен ден. 

-Гоце Делчев, таткото на Македонската нација, стожер на Внатрешната Македонска Револуционерна Организација, основоположник на нејзините борбени единици. Под негова врховна команда, професионално се организирани првите реални чети од страна неговите блиски пријатели Христо Чернопеев, Михаил Апостолов – Попето, Атанас Бабата и Марко Лерински. Гоце Делчев бил чувар на чистата идеја за посебна држава и нација, отпор кон сите надворешни влијанија кои носеле директна штета на Македонскиот идеал, порача денеска првиот човек на општината Дарко Костовски кој присуствуваше на одбележувањето. 

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Украина: Русија донесе воена опрема и експлозив во нуклеарната централа Запорожје

Следно

Русија: Америка стои зад обидот да се убие Путин со дрон

Latest from Blog