Османи ќе го посети повредениот охриѓанец откако Бугарија вчера со владин авион го пренесе во Софија

1 min read

Од МНР велат министри за надворешни работи утре во Софија ќе разменат мислења за инцидентот во Охрид, како и за зачестените провокации

Шефот на дипломатијата, Бујар Османи, утре ќе ја посети Софија каде заедно со неговиот бугарски колега, Николај Милков, ќе го посетат охриѓанецот Христијан Пендиков кој беше претепан на 19 јануари во угостителски објект на кејот во Охрид.

Од МНР велат дека посетата ќе биде искористена за двајцата министри да разменат мислења за инцидентот во Охрид, за зачестените провокации, како и за активностите на двете министерства за превенција и отпорност од сличните провокации.

Пендиков, кој е македонски државјанин што се декларира како Бугарин и е секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, вчера со владин авион на Бугарија беше транспортиран во болница во Софија.

За инцидентот, бугарското МНР упати и протестна нота преку амбасадорката на Северна Македонија, Агнеса Руси Поповска, а денеска пред зградата на Европската комисија (ЕК) во Софија се одржаа и протести за заштита на правата на Бугарите во земјава. Демонстрантите, поддржани и од националистичките партии „Преродба“ и ВМРО, побараа од ЕУ веднаш да ги прекине преговорите со Скопје.

За инцидентот истрага против едно лице води Основното јавно обвинителство (ОЈО) Охрид, кое од охридскиот суд побара и притвор за осомничениот.

ПОВЕЌЕ ПОВРЗАНИ ВЕСТИ:

„Не ти е срам да се пишиш Бугарин“ – Покрената истрага против 24-годишен охриѓанец за нападот на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“

Македонскиот и бугарскиот премиер го осудија инцидентот во Охрид: Ковачевски му ветил на Донев разрешница на случајот

Тројца охриѓани завршија во притвор поради нападот на секретарот на бугарскиот клуб

Пендаровски бара истрага за претепаниот секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“

Радев го осуди инцидентот во Охрид: На ЕУ уште еднаш ќе ѝ го предочам прашањето за почитувањето на правата на Бугарите во С Македонија

Бугарија со владин авион ќе го пренесе натепаниот секретар на „Цар Борис Трети“ во бугарска болница

ЕУ го осуди инцидентот во Охрид: Очекуваме властите брзо да го истражат случајот

Османи го осуди нападот на секретарот на „Цар Борис Трети“ и најави дека ќе го посети

Бугарија ќе испрати протестна нота до македонското МНР за претепувањето на секретарот на „Цар Борис Трети“

Претепан секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Зидан одбил пет репрезентации, сака да го води Јувентус

Следно

Сеќавање на Трајко Прокопиев, македонски композитор и диригент

Latest from Blog