Оштетување на столчињата и неправилно користење на просторот причини што „Златно славејче“ нема да биде во Филхармонија

1 min read

Детскиот фестивал „Златно славејче“ оваа година беше одбиен за реализација во просториите на Филхармонија. Од Филхармонија за „Република“ велат дека одлуката следи по минатогодишно искуство.

Токму одбивањето на апликацијата на „Златно славејче“ била една од замерките на контролорите од Министерството за култура кои министерката Бисера Костадиновска Стојчевска ги испратила да ја чешлаат документацијата на Македонската Филхармонија откако во неделата таму се одржа Годинешната конференција на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ. Поточно, како тоа на реномиран детски фестивал му се одбива барањето, а се прифаќа издавање на салата за политички настан.

Кон крајот на 2022 година, во големата сала на Филхармонија беше одржан детскиот фестивал Златно славејче. По завршувањето на фестивалот, од страна на вработените во Филхармонија беа констатирани одредени оштетувања на столчињата во делот на публиката, како и неправилно користење на просторот, вклучително и тоалетите и гардеробите, за што беше испратен и писмен допис до организаторот. Од оваа причина, беше одлучено во текот на 2023 година, да не дозволи одржување на овој фестивал во просторот на Филхармонија, велат од Филхармонија.

Замерки се наоѓале и  што настанот е во ден недела, но, бидејќи концерти, културни и секакви настани во Филхармонија редовно има и за викенд, не е направена никаква отстапка за партијата. Како што потврдуваат и од самата институција – салата се изнајмувала и се изнајмува за разни субјекти, вклучително и политички.

Во официјалната изјава од Филхармонија за „Република“ велат дека на ден 11.05.2023 година (четврток) , од страна на Министерството за култура пристигнаа тројца вработени, административни службеници, кои пренесоа дека доаѓаат по налог на министерката за култура со цел да извршат увид во документацијата за настанот кој се одржа на ден 07.05.2023 година (недела) од страна на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, односно за настанот Унија на жени на ВМРО.

Според она што ни беше соопштено на состанокот од 11.05.2023 година, кој се одржа во просториите на Филхармонија, додаваат, целта на контролата беше Годишната конференција на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ.

Би констатирале дека не стануваше збор за инспекција од инспекторатот на министерството, туку за контрола по налог на министер, потенцираат од Филхармонија.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

Германија праќа воена помош за Украина во вредност од 2,9 милијарди долари

Следно

Чавушоглу: Потребна е соработка за трајна стабилност во Сирија

Latest from Blog