Оружјето ѕвечка и на Корејскиот полуостров

1 min read

Моќната сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун предупреди дека новиот договор меѓу САД и Јужна Кореја ќе доведе до „сериозна опасност“

Ким Јо-џонг порача дека севернокорејската стратегија на нуклеарно одвраќање „треба да се доведе до совршенство“. Изјавата следи откако САД се согласија да распоредат нуклеарни подморници во Јужна Кореја и да го вклучат Сеул во нуклеарното планирање како одговор на нуклеарните закани од северниот сосед. Истовремено, Јужна Кореја се согласи да не развива сопствено нуклеарно оружје.

Ким Јо-џонг, влијателната сестрана севернокорејскиот лидер

Договорот,  познат како Вашингтонска декларација, беше објавен оваа недела за време на разговорите на претседателот Џо Бајден со неговиот јужнокорејски колега.

Американскиот и претседателот на Јужна Кореја на прием во Вашингтон

„Колку повеќе непријателите се позиционирани на вежби за нуклеарна војна и колку повеќе нуклеарни средства распоредуваат во близина на Корејскиот полуостров, толку посилно ќе го оствариме нашето право на самоодбрана“,

изјавила Ким Јо-џонг, пренесуваат севернокорејските државни медиуми.

Пораките, според аналитичарите, не треба да се отфрлаат зашто Ким Јо-џонг има висока позиција во Централниот комитет на Работничката партија на Северна Кореја, и најблизок соработник на нејзиниот брат, лидерот на земјата.

Во јавната дебата се вклучи и Кина која предупредува на оапсноста од „намерно поттикнување тензии, предизвикување конфронтација и играње на картата на закани“.

Американска подморница од „Охајо“ класа, вооружена со нуклеарни проектили

Според договорот, кој донесе нови тензии на полуостровот,  САД повидиливо ќе застаната во одбрана на Јужна Кореја со испраќање на подморница вооружена со нуклеарни проектили во регионот прв пат по 40 години.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Во Данска повторно осквернати Куранот и турското знаме

Следно

Затвора весникот што пишуваше за младиот талент Моцарт

Latest from Blog