Општина Аеродром испраќа помош за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

1 min read

Советот на Општина Аеродром на вонредна седница која се одржа синоќа донесе одлука за донирање парични средства за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија. Освен парична помош општината Аеродром ги става на располагање сите свои расположливи капацитети, а во насока на побрзо надминување на состојбата во која се наоѓаат погодените градови од земјотресот. 

– Денешната седница беше свикана на иницијатива на градоначалникот Муцунски. Хуманоста во вакви моменти е важна. Турција е наша пријателска земја и токму поради ова од буџетот на општина Аеродром одвоивме парични средства со кои пружаме рака за помош и помагаме на настраданите во земјотресот во Турција и Сирија, истакна претседателот Митески по завршување на седницата. 

Општина Аеродром уште еднаш упатува искрено сочувство до семејствата на загинатите во земјотресот, а на повредените им посакува побрзо закрепнување.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Грција одлучи да продолжи со процесот на купување израелски ракети „Спајк НЛОС“

Следно

УЖАС: Бројот на жртви во земјотресот во Турција и Сирија достигна 17.176

Latest from Blog