ОН најавија нови преговори за продолжување на Договорот за извоз на жито преку Црно Море

1 min read

ЊУЈОРК (АА) – Шефот за хуманитарна помош на Обединетите нации (ОН), Мартин Грифитс, денес изјави дека разговорите за продолжување на Договорот за извоз на жито преку Црно Море ќе продолжат и наредните денови, јавува Анадолу.

На 18 мај истекува Договорот за извоз на жито од црноморските пристаништа на завојуваната Украина.

Туркије, Русија, Украина и ОН одржаа дводневен состанок на високо ниво во Истанбул минатата недела на разговори за продолжување на Договорот за жито, но не беше постигнат договор.

„Продолжувањето на Црноморската иницијатива е критично важно“, рече Грифитс пред Советот за безбедност на ОН.

За да се согласи на уште едно продолжување на Договорот за жито, кој беше потпишан во Истанбул во јули минатата година меѓу четирите страни, Русија бара да се отстранат пречките за извоз на руско ѓубриво.

Не постојат западни санкции за рускиот извоз на храна и ѓубрива, но Русија вели дека банкарските ограничувања влијаат врз нејзиниот извоз.

Повеќе од 30 милиони метрички тони жито и храна се извезени од Украина од август минатата година. ОН тврдат дека значително помогнале во решавањето на глобалната криза со храна.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Најмалку шестмина загинати во пожар во хостел во Нов Зеланд

Следно

Распродадени сефовите за чување оружје во Белград, се прават листи на чекање

Latest from Blog

Почна?

„Интензитетот се зголемува ама ќе треба да мине прилично долго време,“ изјавил Подолјак, порачувајќи дека како