ОН бара 5,6 милијарди долари помош за милиони Украинци

1 min read

ЖЕНЕВА (АА) – Обединетите нации (ОН) оваа година побараа помош од 5,6 милијарди долари за милиони Украинци погодени од војната што трае речиси една година во земјата, јавува Анадолу.

Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања (OЦХA) и УНХЦР одржаа прес-конференција во ОН во Женева за започнување на Украинскиот регионален план за бегалци и хуманитарен одговор.

Мартин Грифитс, координатор на Обединетите нации (ОН) за итна помош, рече дека побарале 3,9 милијарди долари поддршка за оваа година како дел од планот за хуманитарен одговор во Украина.

„Овој план за одговор има за цел да допре до повеќе од 11 милиони луѓе“, рече Грифитс, додавајќи дека на околу 18 милиони луѓе во Украина им е потребна помош.

Грифитс нагласи дека војната, која трае речиси една година, продолжува да предизвикува смрт, уништување и раселување.

Истакнувајќи дека поради војната во Украина, животот го загубиле 7.155 цивили, Грифитс нагласи дека хуманитарната ситуација во Украина брзо се влошува.

Повикувајќи ги владите, невладините организации и останатите да ја поддржат оваа кампања, Грифитс изјави дека средствата ќе бидат доставени до оние кои имаат потреба во Украина.

Високиот комесаријат на ОН за бегалци, Филипо Гранди, изјави дека оваа година покренале повик за помош во вредност од 1,7 милијарди долари, како дел од „планот за одговор на бегалците“ за Украина.

Напоменувајќи дека околу шест милиони луѓе се раселени во земјата поради бегалската криза во Украина, Гранди нагласи дека оваа ситуација сè уште претставува една од најголемите бегалски кризи во светот.

Гранди наведе дека со овој план се опфатени околу 250 партнери од десет земји кои се домаќини на украински бегалци.

Тој додаде дека собраните средства ќе им помогнат на околу 4,2 милиони украински бегалци и заедници во нивните земји домаќини.



На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Жена спасена од под урнатините 227 часа по земјотресот во Туркије

Следно

Пожар во Визбегово, смрдеа и чад забележливи и од Карпош

Latest from Blog

Почна?

„Интензитетот се зголемува ама ќе треба да мине прилично долго време,“ изјавил Подолјак, порачувајќи дека како