Огнениот облак што се појави пред земјотресот во Турција сега е снимен над друга земја (ФОТО)

1 min read

Необичен црвен облак беше снимен на небото над Турција две недели пред разорните земјотреси што ги погодија таа земја и Сирија на 6 февруари.

Снимката од црвено-портокаловата формација е направена на 19 јануари, а фотографиите и видеата ги преплавија социјалните мрежи.

Облак со речиси иста боја и форма сега е снимен на небото над Аргентина. Забележан е на 11 февруари над аргентинската провинција Чубут.

Тоа е природен феномен кој им е добро познат на научниците. Ова се навидум неподвижни облаци кои се формираат како шеќерен памук.

Тие често се појавуваат над планини или врвови, кога воздухот, во судир со карпите при силен ветер, се крева и истовремено се лади.

Ако е влажен, доаѓа до кондензација и термичка инверзија, со што се создава облак. Тој воздух ќе го помести веќе постоечкиот на врвовите, кој потоа се спушта и во таа интеракција се создава надреален облак како овој.

Се случува такви формации да се формираат дури и на помали височини, на препреки направени од човек – на пример, над високи згради.

Единственото нешто што ги прави „опасни“ е тоа што создаваат нестабилни услови и турбуленции за летови на авиони.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Дачиќ: Србија ги отфрла инсинуациите за вмешаност на нејзините граѓани во дестабилизацијата на Молдавија

Следно

ЦУК: Попладнево голем пожар на влезот од Виница, пожарникарите успеале да го изгаснат

Latest from Blog