ЦУК: Попладнево голем пожар на влезот од Виница, пожарникарите успеале да го изгаснат

1 min read

ЦУК информира дека интервенирале 5 пожарникари со 2 ПП возила. Била зафатената поголема површина, но нема податоци колку точно е опожарено.

-Ситуацијата со гасењето на пожарот се следеше постојно од страна на ЦУК и при контактите со ПП екипите на терен, конкретно, со Територијалната противпожарна единица ТППЕ Виница во 17.15 часот, беше добиена информација дека пожарот, до тогаш, се уште не бил изгаснат. Инаку, прво било разгледано дали има опасност по граѓани и објекти од пожарот во тој предел и можностите за превенција ако метеоролошките услови со ветар го разгорат. Од остварениот контакт со колегата од РЦУК Виница сумбилимирано била добиена информација дека во близина нема објекти и граѓани што би можеле да бидат загрозени, информира ЦУК.

Пожарот бил изгаснат.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Огнениот облак што се појави пред земјотресот во Турција сега е снимен над друга земја (ФОТО)

Следно

Остин: Немам нови најави за испраќањето борбени авиони за Украина

Latest from Blog