ОФИЦИЈАЛНО: Алијанса за Албанците влегува во Владата – добива ТРИ министерски места и други раководни позиции

1 min read

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово.

Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле да влезат во Владата. Министерство за здравство, Министерство правда , Министерство за информатичко општество или заменик премиер за економски прашања, се договорени како ресори, што ќе ѝ припаднат на Алијансата за Албанците.

Било договорено, како што рече Таравари, АА да добие и две заменички министерски места, за одбрана и за земјоделие.

Таравари за утре најави средба со премиерот Димитар Ковачевски на која ќе ги објави имињата на идните министри и заменици министри.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Од месец мај, нема повеќе пушење џоинт на јавни места во Амстердам

Следно

Аларм во Париз: По Мбапе, се повредил и Меси!

Latest from Blog

ОН: Газа е пекол на земјата

„Пекол на земјата“ ја опишаа оваа ситуација агенцијата за за палестинските бегалци. Кога израелците го нападнаа