Официјален аларм за вакцините и мозочниот удар

1 min read

Системот за мониторирање на безбедноста означи дека вакцината против ковид на американскиот производител на лекови Фајзер и германскиот партнер Бионтек можеби е поврзана со еден вид мозочен удар кај постарите лица, на што укажуваат прелиминарните податоци анализирани од американските здравствени власти.

Центарот и Агенцијата соопштија дека во базата на податоци за вакцини откриен е можен безбедносен проблем во кој луѓето на возраст од 65 години и постари имаат поголема веројатност да настрадаат од исхемичен мозочен удар. Веројатноста е поголема во рок од 21 ден по добивање на вакцината отколку од 22-от до 44-от ден.

Исхемичен мозочен удар, познат и како мозочна исхемија, е предизвикан од блокирање на артериите кои носат крв до мозокот. ФДА и ЦДЦ рекоа дека други големи студии и бази на податоци уште го немаат регистрирано ова безбедносно прашање. 

„Иако е мала веројатноста ова да претставува вистински клинички ризик, веруваме дека е важно да се сподели оваа информација со јавноста“, велат здравствените власти на САД.

Во меѓувреме, англискиот кардиолог Асим Малхотра успеа да стигне и на BBC и да предупреди дека фактор во вишокот фатални кардиоваскуларни проблеми кои се регистрираат во овој период најверојатно се вакцините и да побара нивно паузирање додека не се спроведе темелна научна и здравствена истрага на ова прашање. 

„Успеавме. Ги пробивме меинстрим медиумите!“,задоволно констатираше докторот.

*****************

 Види и:

Покајанието на еден сериозен вакцинален првоборец“ 

Се бара суспензија на вакцините, „до даљнег“

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Елмас доби нов прекар од навивачите на Наполи

Следно

Малолетник и уште две лица каснати од улични кучиња во Скопје

Latest from Blog