Објавени фотографии од Иранецот кој планирал терористички напад со смртоносни отрови во Германија

1 min read

Гeрманските медиуми објавија фотографии на осомничениот Иранец кој специјалците го изнесоа од стан полн со смртоносни материи.

Во текот на ноќта бил претресен станот на 32-годишен маж во градот Кастроп-Рауксел. Осомничениот е приведен, како и уште едно лице, соопштија државниот правобранител и полицијата, пренесува Дојче веле. Засега не е јасно во која фаза биле плановите за нападот и дали веќе била избрана цел. Како мотив се наведува исламизмот. Германските медиуми јавуваат дека второто приведено лице е неговиот брат.

Според весникот „Билд“, во полициската акција како експерти во борбата против биолошките и хемиските закани учествувале вработени во Институтот Роберт Кох. Имаше и службеници на Федералната канцеларија за криминалистичка истрага (БКА) и експерти за деактивирање експлозиви. БКА не сакаше да коментира за операцијата и ги упати медиумите до државното правобранителство.

Полицијата упаднала во станот околу полноќ. Полицијата, пожарникарите и спасувачите биле на терен со голем број луѓе. Многу членови на итната помош носеле заштитни одела. Доказниот материјал собран при претресот е однесен во сини пластични буриња на местото за деконтаминација што го утврдиле пожарникарите.

Осомничениот дозволил да биде приведен без да дава отпор.

„Обвинетиот е осомничен дека подготвувал тешко дело на насилство опасно за државата“, велат истражителите и додаваат дека претресот на станот бил неопходен за да се пронајдат отрови и други докази.

32-годишниот Иранец и другиот приведен маж биле однесени во долна облека и маица со кратки ракави или со импровизирана јакна на себе, јавуваат очевидци.

Централната канцеларија за борба против тероризмот на Северна Рајна-Вестфалија при Државното обвинителство во Дизелдорф е одговорна за постапката во овој случај. Според медиумите, Федералното биро за криминал со денови ги следeла Иранците. Се наведува дека Германците за планираниот напад биле предупредени од пријателска тајна служба.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

На затворена судска седница сослушан мажот кој пукаше во двете српски момчиња, неговиот адвокат вели дека пукал во самоодбрана

Следно

(ФОТО+ВИДЕО) Протест во Штрпце по нападот на српските момчиња во Косово

Latest from Blog