Обединетите Арапски Емирати испратија 91 хуманитарен авион за погодените во земјотресите во Туркије и Сирија

1 min read

АНКАРА (АА) – Авионите со помош продолжуваат да летаат од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) за погодените од разорните земјотреси што ги погодија Туркије и Сирија на 6 февруари, јавуа Анадолу.

„Вкупно 91 товарен авион досега полетале како дел од операцијата „Витез 2““, објави на Твитер Министерството за одбрана на Емиратите.

Министерството соопшти дека 2.549 тони хуманитарна помош се испратени за помош на погодените од земјотресите во Туркије и Сирија.

Вчера, Новинската агенција на Емиратите, ВАМ, објави дека биле испратени 78 авиони со помош, 44 товарни авиони за Сирија и 34 за Туркије, додавајќи дека овие авиони превезувале 2.107 тони храна, медицински материјали и шатори.

Земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени минатата недела ја погодија јужна Туркије, со епицентар во Кахраманмараш, погодувајќи огромно подрачје населено со над 13 милиони луѓе. Во Туркије животот го загубија над 38.000 луѓе, додека во Сирија над 3.680.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

„Театар Куманово“ не доби буџет за реконструкција: Ќе одбележи 75 години со дупки на кровот, провев, распаднати ѕидови, влага, проблеми со глувци, дотраени чиги, небезбедна сцена, скршени столчиња во гледалиштето

Следно

Апсења во Центар, Гази Баба и Карпош: Приведени три лица поради дрога

Latest from Blog