Нов Зеланд се соочува со промени предизвикани од затоплувањето на морето

1 min read

Водите околу јужните делови на Нов Зеланд се шест степени потопли од вообичаено поради климатските промени, временскиот феномен Ла Ниња и областите со висок воздушен притисок, посочуваат научниците.

Океанографот Жоао де Соуза изјави дека температурата на водата моментално е четири степени потопла од просечната и дека таквите температури ќе имаат значителни последици за еко-системот настанат и прилагоден на постудени води.

Според Де Соуза, истражувањата покажале дека се зголемуваат температурите на површинските води, но и оние на длабочина од сто метри, што значи дека топлотниот бран ги погодува и видовите што живеат во подлабоките води.

„Морските видови кои не можат да ја променат локацијата ќе бидат повеќе погодени од оваа температура” рече Де Соуза кој очекува температурите на морето да останат над нормалата до април.

Нов Зеланд минатата година доживеа бројни топлотни бранови на морската вода, што доведи и до појава на избелување на морските сунѓери.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ФОТО+ВИДЕО) Повеќе од 100 карабинери учествувале во апсењето на Месина Денаро, добија аплуази од граѓаните кои ја слават акцијата

Следно

Водици е неработен ден- граѓаните од православната вероисповед ќе одмараат во четврток

Latest from Blog